Aké sú Vaše spomienky na močiare?
Brodili ste sa niekedy po nekonečnom čvachtavom bludisku s čiernou vodou, kde sa nad výbežkami ostrice stále vznáša hmlistý opar, a kde v letnej noci tamojší orchester obojživelníkov reve do tmy svoje nápevy ako zbor hluchonemých speváčikov?
V takom prípade máte zrejme takzvané nepravé – premietnuté spomienky na to, keď ste sa v spoločnosti rodičov pozerali na filmy z močiarneho prostredia – napríklad na film Král Šumavy, kde boli močiare vykreslené ako fakt hnusné, alebo na film Cesta do pravěku, kde vyzerali močiare tiež dosť odpudivo a nebezpečne.
Skutočných močiarov, ich atmosféru, vôňu, ale aj ich pokoj, si ale z čitateľov užil zrejme málokto, preto že od 18. storočia boli prirodzené mokriny, močiare a trasoviská plánovite postupne meliorované, odvodňované a vysušované.
Močiare boli po stáročia činnosťou človeka menené na úrodné polia v blízkosti nív riek a potokov.
Starší z čitateľov si ešte určite pamätajú ako boli melioračné práce ešte v 70tich rokoch minulého storočia bežne rozšírené, skoro každé družstvo JRD si ich dalo robievať štátnym podnikom Meliorácie n.p.
Tak sa stalo, že zamokrené lúky, mokriny , trasoviská, rašeliniská a močiare z našej prírody na 99% vymizli.
Možno si poviete – a čo, však škoda ich nebolo, veď boli hnusné!
To, aké boli už dávnejšie zničené mokriny, už dnes povedať nevieme – málokto z nás ich videl na vlastné oči, skoro nikto ich nefotil, takže ťažko súdiť, či boli naozaj škaredé, alebo nie.
![]() |
Košovská mokraď pri západe slnka. Je hnusná?? (foto RNDr. Bogdan) |
Mokrade sú dnes krajinným prvkom zadržujúcim vodu v krajine, obmedzujúcim jej odtekanie a ochladzujú a zavlažujú zem v období sucha a stúpajúcej teploty. Nemusia sa vám páčiť, ani Vás nikto nebude nútiť, aby ste močiare a mokriny milovali. To nič nemení na fakte, že existujúce a nové močiare sú rajom divokého života hmyzu, rastlín, rýb, obojživelníkov a vodného vtáctva na Slovensku.
Ako fungujú mokrade?
Takto:
![]() |
zdroj obrázku: internet |
Ak si myslíte, že močiare sú hlavne ohniskom rodenia komárov, mýlite sa. Komáre milujú drobné nádržky, kaluže a nádoby so stojatou teplou vodou. Močiare im nevyhovujú - najmä preto, že v močiaroch sa to hemží hladnými živočíchmi, ktoré si rady zmlsnú na komárích larvách - to platí pre obojživelníky, ryby aj vtáky.
Možno vám príde záhadné, ako sa do izolovaných mokrín dostanú rybky. Nevysadzujú ich tam rybári, ale paradoxne zarybňujú ich vodné vtáky. Ako preletujú z jednej vody na inú, na labkách a nožičkách sa im prilepia oplodnené ikry, a v novej vode zase pri pristávaní a veslovaní odpadnú.
Preto sa o močiaroch hovorí , že sú ohniskami alebo horúcimi bodmi šírenia biodiverzity - rôznorodosti života. Lebo je tam hotový guláš života kypiaci rôznymi formami a druhmi rastlín a živočíchov.
Nové močiare dnes prakticky v našej prírode nevznikajú.
Našťastie aj pri tomto pravidle je výnimka potvrdzujúca pravidlo:
Košovsko-laskárske mokrade na stredozápadnom Slovensku. Sú vzácnym a na Slovensku aj pravdepodobne jediným príkladom novovznikajúcich mokradí a močiarov. Vznikajú ako vedľajší produkt podzemného dobývania uhlia v okolí horného toku rieky Nitra po zaklesnutí povrchu.
Tieto mokrade vznikajúce už 40 rokov nedávno preskúmali odborníci z Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej Akadémie Vied , pracoviska v Nitre.
Označili ich za veľmi významné útočisko migrujúcich a domácich vodných vtákov, obojživelníkov a cicavcov. Našli pri nich dokonca aj niektoré rastliny, ktoré boli považované za na Slovensku vyhynuté, a hniezdia tu vtáky, ktoré inde nenájdete.
V súčasnosti napríklad na Laskárskej mokradi zimuje viac ako 40 hlavý kŕdeľ labutí veľkých.
Záber časti kŕdľa Labutí veľkých pri Laskárskej mokradi |
Nedávno boli v týchto mokradiach objavené stopy činnosti iných vzácnych živočíchov, ktoré na Hornej Nitre neboli videné viac ako 300 rokov.
Bobry sa po dvesto rokoch vrátili na Hornú nitru, a našli tu výborné podmienky nie vďaka ekológom, ale paradoxne vďaka baníkom, ktorí sú vraj všeobecne škodliví.
Všetko zlé je ale vždy na niečo dobré.
Pokračujúce podzemné dobývanie uhlia Hornonitrianske mokriny ďalej rozširuje v oblasti, ktorej prírodný ráz bol človekom poničený.
![]() |
Bobria rodina na brehu Nitry pri Koši nezaháľa ani v zime |
Banský zákon každej banskej organizácii však ukladá vzniknuté mokrade zasýpať. Popravde banský zákon nepozná mokrade. Hovorí o poklesoch terénu. Pokles terénu sa ale v podmienkach okolia rieky Nitry naplní dažďovou a podpovrchovou vodou, z čoho vznikne vodná plocha - mokraď.
Zatiaľ sa baníci na Hornej Nitre snažia mokrade pokiaľ možno zachovávať v prirodzenom stave – ponechávajú ich samovývoju. To znamená, že sa tvoria, prehlbujú, zarastajú šachorinou, plnia sa vodou a zase vysychajú. Práve premenlivosť a rôzne typy mokrín vyhovuje vodnému životu najviac.
Pokiaľ sa ale v blízkej budúcnosti nepodarí dosiahnuť zosúladenie alebo kompromis medzi jednotlivými ministerstvami, preváži povinnosť napísaná v banskom zákone, preto že z neplnenia dikcie zákonného predpisu môžu hroziť súdne tresty a vysoké pokuty.
Mokrade vraj vadia letisku, ktoré spadá pod legislatívu Dopravného úradu SR a jeho zákonov, tiež prekážajú niektorým občanom preto že prichádzajú vznikom mokradí o poľnohospodársku pôdu, čo im väčšinou v skutočnosti nijako významne neuberá na peniazoch, kým dostávajú od baní finančné kompenzácie. To je zase nejaký Zákon o poľnohospodárskej pôde.
Keď banská organizácia ukončí svoju činnosť, skončí aj prísun kompenzácii, čo si odškodňovaní zatiaľ asi neuvedomujú.
Novovznikajúca mokraď pri bývalej obci Koš. Foto Kromková |
Zatiaľ robia bane všetko pre to, aby sa nové mokrade pokiaľ možno čo najlepšie ochránili. V rámci pilotného programu pre Uhoľné regióny v Transformácii, chceli v spolupráci s odborníkmi SAV a univerzít navrhnúť využívanie mokradí pre pozorovateľov vtákov, vybudovanie náučného chodníka, a vykonať ďalšie opatrenia na zadržiavanie vody v krajine. - napríklad poprepájať časť z nich s miestnymi potokmi na uľahčenie šírenia druhov.
Mimochodom, mokriny ako jediné miesto na Hornej Nitre dokázali pri pamätnej bleskovej povodni z roku 2012 , ktorá zaplavila dediny a mestá od Handlovej po Prievidzu, povodňovú vlnu sploštiť natoľko, že škody pod nimi už boli výrazne zmenšené. Tu sa jasne preukázala obrovská schopnosť mokrín absorbovať kvantá vody prúdiacich riekami z náhlych silných prietrží mračien
Hornonitrianske bane Prievidza sa už viac ako 15 rokov aktívne angažujú v ochrane a využití Novácko-košských mokradí, ako veľmi zaujímavého krajinotvorného prvku na hornej Nitre. V rokoch 2011-2012 spolupracovali bane s Výskumným ústavom vodného hospodárstva Bratislava v rámci programu LIFE+ na riešení zachovania mokradí z pohľadu biodiverzity a uchádzali sa o financovanie projektu ich využitia z eurofondov.
Navrhované riešenie bolo vyhodnotené ako zaujímavé, inovatívne, ale v konečnom dôsledku požiadavka na finančnú podporu nebola akceptovaná.
Nie tak dávno spolupracovali bane aj s Výskumným ústavom vodného hospodárstva na projekte „Využitie unikátnych mokradí v poddolovanom území Nováky-Koš“. Chceli využiť socio-ekonomický potenciál tejto oblasti. Náučné chodníky možno využívať na vzdelávanie detí a dospievajúcich, fotografi a pozorovatelia vodného vtáctva sa mohli ubytovávať v okolitých obciach.Navrhované riešenie bolo vyhodnotené ako zaujímavé, inovatívne, ale v konečnom dôsledku požiadavka na finančnú podporu nebola akceptovaná.
![]() |
Veľká vodná akumulácia na okraji obce Starý Koš dnes slúži najmä rybárom. Foto: RNDr. Bogdáň |
Hlavným cieľom projektu bol návrh pozitívneho začlenenia mokradí do životného prostredia v obývaných oblastiach Nováky-Koš.
Ide o zachovanie mokradí, ktoré vznikajú na ploche súčasnej nosnej ťažobnej kapacity 11. poľa ťažobného úseku Nováky, na ploche cca
Projekt, ktorý mal ambíciu uchádzať sa o prostriedky z eurofondov v rámci programu LIFE+2013 ale neprešiel do užšieho výberu.
Baníci sa ale nevzdávajú.
Možno je čas nadchádzajúcej postupnej konverzie tým vhodnejším časom, keď politici a aktivisti budú ochotnejšie načúvať tým, ktorí tvoria skutočné hodnoty - baníkom. V zmenu hlupákov na inteligentov však nedúfame.
Pri spustení 12 ťažobného úseku do ťažby mohli vzniknú ďalšie, ešte zaujímavejšie mokriny, ktoré mali mať mať z jednej stany strmé brehy, ako stvorené na hniezdenie niektorých vtákov.
Ak si chcete pozrieť krátke video natočené ku Svetovému Dňu mokrín o Košovsko-Laskárskych mokrinách, kliknite si TU:
http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12957/147148#2044
Dodatok: Čitateľ "Unknown" k pôvodnému umiestneniu článku pripojil komentár, ktorý by pri premiestnení blogu zmizol:
K uvedenému toľkoto :
Áno, je fakt, že z pôvodných banskou činnosťou vzniknutých depresii vyplnených vodou do formy mokriny, bolo niekoľko menších zasypaných navážkami, väčšinou materiálom z haldového hospodárstva baní .
Tá spomínaná je oficiálne zriadená a riadená skládka odpadu v správe presťahovanej obce Koš, a jej zamestnanci musia zo zákona kontrolovať a určovať čo na skládku môže alebo nemôže byť umiestňované. Tá skládka je na dolnom konci "Nového"Koša, a tak čo sa do nej dostane, to v nej a v miestnej vode Košovania budú mať. Kontrola skládkovaného materiálu je pravdepodobne v kompetencii miestneho Odboru kontroly životného prostredia, určite ale nie banskej organizácie.
Divoké skládky v starej obci Koš či Laskár sú bohužiaľ dielom prevažne miestnych nezodpovedných ľudí z Koša, Novák a možno aj Opatoviec nad Nitrou, ktorí sa takto zbavujú svojich odpadov, namiesto toho, aby bol riadne kontrolovane odstránený a zabezpečený.
Banská organizácia nemôže niesť zodpovednosť ani náklady za likvidáciu skládok ktoré vytvárajú ľudia na území mokrín, rovnako ako nezodpovedá za prípadný bordel a smetiská vytvárané na brehoch mokrín napríklad rybármi alebo kúpajúcou sa mládežou.
Všetko je o ľuďoch, ako vieme, a ľudská hlúposť je bez konca.
Poznámka kolektívu: Tento príspevok bol pôvodne uvedený na blogovej sérii "Informácie o vplyve baníctva na termálnu vodu". Preto že nepojednáva o termálnej vode, ale skôr o ekológii v okolí mokrín a močiarov, bol premiestnený do tejto blogovej línie.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Použitá literatúra:
https://www.researchgate.net/publication/281148330_Vplyv_tazby_uhlia_na_krajinu_a_biodiverzitu_Kosskych_mokradi_Hornonitrianska_kotlina_2013
biodiverzita košských mokradí
http://147.213.211.222/sites/default/files/2009_6_336_339_mojses_0.pdf
vtáctvo Košských mokradí
http://www.tichodroma.sk/pdfs/Tichodroma_20.split/Tichodroma_20.127-134.pdf
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára